• صفحه خانگی
  • >
  • مجله سلامت
  • >
  • وزیر بهداشت:برگزاری مراسم لیالی قدر با رعایت دقیق پروتکل بهداشتی/ پرهیز از حضور افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری‌ های زمینه‌ ای و کودکان در مساجد

وزیر بهداشت:برگزاری مراسم لیالی قدر با رعایت دقیق پروتکل بهداشتی/ پرهیز از حضور افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری‌ های زمینه‌ ای و کودکان در مساجد

دکتر سعید نمکی، در گفت و گو با شبکه خبر، با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، گفت: خوشبختانه در کل کشور در زمینه بیماری به وضعیت مطلوب ‌تری رسیده ‌ایم. در روزهای ابتدایی هم اعلام کردم که سه فاز مدیریت بیماری، کنترل بیماری و در نهایت فاز مهار بیماری را در پیش داریم. خوشبختانه، در بسیاری از مناطق کشور از فاز مدیریت به فاز کنترل رسیدیم و در برخی مناطق نیز به فاز مهار رسیده‌ ایم که آن هم با کمک همه عزیزان و تمام مردم شریف و تمام دستگاه‌ ها و ارگان‌ های مختلفی که به ما کمک کردند، میسر شد.

کرونا تمام نشده است

وی با بیان اینکه درخواستم از مردم این است که واقعا رعایت کنند، افزود: در برخی از استان ‌هایی که فاصله ‌گذاری هوشمند مقداری رعایت نشد و یک مقدار مردم فکر کردند، همه چیز عادی است، ما متاسفانه داریم ضرر می ‌کنیم. باید توجه کرد که بزرگ‌ ترین خطای استراتژیک در این دوره این است که فکر کنیم که کرونا جمع‌ و جور و تمام شده است؛ چراکه هر آن ممکن است به شرایط قبل بازگردیم و این واقعا برای ما یک پدیده خطرناک و مهلکی است که این افتخار بزرگ را فدای بی‌ خیالی کنیم.

دکتر نمکی درخصوص بازگشایی مساجد برای لیالی قدر، گفت: پیرو توصیه مقام معظم رهبری و دغدغه ‌ای که اعلام کردند، مبنی بر اینکه اگر راهی وجود دارد و اگر با پروتکل‌ های سخت ‌گیرانه ‌تری می ‌توان اقدامی کرد که مساجد را بر روی مومنان در شب‌ های قدر باز کنیم. البته ایشان همواره از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت پروتکل‌ ها حمایت کردند و هرگز از طرف ایشان در هیچ عرصه‌ ای تحت هیچ فشاری قرار نگرفتیم. ایشان باز هم تاکید فرمودند که اگر راهی وجود دارد و پروتکل‌ ها اجازه می ‌دهند، این اتفاق بیفتد. بر همین اساس، بعد از فرمایش ایشان جلسه ‌ای را با همکاران ‌مان گذاشتیم و یک جمع ‌بندی تازه‌ ای انجام شد تا بتوانیم در شب‌ های قدر با رعایت پروتکل‌ های حداکثری بتوانیم بین ساعت ۱۲ شب تا ۲ بامداد مراسم احیای شب‌ های با عظمت قدر را با حضور مومنان داشته باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تردید نداریم همانطور که تا امروز مرحمت الهی ما را در مهار بیماری کمک کرد، قطعا دعای مومنین در مهار بیشتر بیماری همراه ما خواهد بود، تاکید کرد: البته برای این اقدام شروطی هم گذاشتیم که خواهش می‌ کنم مردم به شدت به این شروط پایبند باشند تا خدایی نکرده هر گونه تنش و افزایشی را درباره بیماری به حساب این تصمیم بنده و همکارانم نگذارند.

پرهیز حضور سالمندان، بیماران و کودکان در اماکن برگزاری مراسم قدر

وی افزود: اطمینان دارم که مردم بیش از همه مراعات خواهند کرد. برهمین اساس، افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری‌ های زمینه‌ ای و کودکان به این اماکن نروند. در عین حال افرادی که حضور پیدا می‌ کنند فاصله‌گذاری یک متر را با دیگران رعایت کنند، ماسک و دستکش به همراه داشته باشند، قرآن و مهر و سجاده را از خانه با خود ببرند. در مساجدی که فضای درونی کمی دارد، در شبستان‌ها و فضای بیرون که اولویت هم با فضاهای باز است، با فاصله‌گذاری استفاده کنند.

دکتر نمکی ادامه داد: اگر مساجدی هستند که ممکن است به دلیل حضور مداحان خوش صوت و معروف ما شلوغ شود، مراسم را در فضاهای بزرگ ‌تر مانند ورزشگاه‌ ها برگزار کنند تا اگر جمعیت بیشتری جمع شد، مشکلی از نظر فضا نداشته باشیم و سایر مواردی که در پروتکل آمده را مو به مو اجرا کنند تا بتوانیم به استناد به اینکه در شب‌ ها با کمترین خطر و بیشترین ارج و قرب مومنین نزد خداوند، بتوانیم مساجد و مراکز دینی‌ و مذهبی را باز نگه داریم.

چرایی عدم بازگشایی آستان‌های مقدس

وزیر بهداشت درباره بازگشایی آستان‌های مقدس نیز گفت: ما و همکاران‌ مان در این زمینه به جمع ‌بندی رسیدیم که بنابر دلایلی آنها را بازگشایی نکنیم. گرچه جناب آقای مروی از آستان مقدس حضرت امام رضا(ع)، آقای ری ‌شهری از آستان مقدس حضرت عبدالعظیم، ‌ آقای دستغیب از آستان مقدس شاه چراغ (ع) و آقای سعیدی از آستان مقدس حضرت معصومه (س) مرتب با ما در تماس بودند و علاقه داشتند در این صحن‌ ها هر چه زودتر بر روی مردم باز شود، اما ما در نگاه کارشناسی هنوز به این مجموعه نرسیدیم.

دکتر نمکی تاکید کرد: نگرانی ما از فوج مسافرین عشاق اهل‌ بیتی است که بعد از مدت ‌ها سفر نکردند و بعد از بازگشایی این صحن‌ ها به شوق و ذوق زیارت راه بیفتند و تراکمی را ایجاد کنند و خدایی نکرده برای ما و خودشان زحمت را مضاعف کنند.

تصمیم ‌گیری برای بازگشایی آستان‌های مقدس؛ روز چهارشنبه

وزیر بهداشت گفت: در زمینه بازگشایی آستان‌ های مقدس مجددا روز چهارشنبه، جلسه ‌ای داریم و نتیجه را به استحضار مردم می ‌رسانیم و امیدواریم بتوانیم در فضای مناسب ‌تر هر چه زودتر در صحن و سرای اهل بیت (ع) و آستان‌های مقدس را بر روی مشتاقان این آستان‌ ها باز کنیم.

قبلی «
بعدی »

پزشک برتر سایت جامع برای معرفی پزشکان و خدمات سلامت میباشد.

۲ دیدگاه ها

  1. نمکی دیگه.

  2. واکسن بیار به جا حرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

دانلود اپلیکیشن اندروید

درگاه پرداخت