• صفحه خانگی
  • >
  • مجله سلامت
  • >
  • در یازدهمین کارگروه ارزیابی فرصت های مدیریت کرونا مطرح شد: عادی پنداری، باعث شیوع مجدد کرونا در کشور شد

در یازدهمین کارگروه ارزیابی فرصت های مدیریت کرونا مطرح شد: عادی پنداری، باعث شیوع مجدد کرونا در کشور شد

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر این که همه گیری بیماری کووید۱۹ در ایران و جهان کماکان تداوم خواهد داشت، گفت: باید با رعایت پروتکل های بهداشتی مانع از تشدید این بیماری در کشور شویم.

دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در یازدهمین نشست ارزیابی فرصت های بیماری کرونا که امروز یک شنبه در سالن پیامبر اعظم (ص) در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر اینکه عادی پنداری، عامل اصلی اوج گیری دوباره کرونا در کشور بود، گفت: در صورتی که پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی به خوبی رعایت نشود، شاهد شیوع بیشتر این بیماری در کشور طی ماه های آتی خواهیم بود.
دکتر جهانپور گفت: در موج اول کرونا در کشور و از ۳۰ بهمن ماه که وجود این بیماری در کشور محرز شد، شاهد هماهنگی های خوب بین بخشی میان دستگاهها و مهم تر از همه همراهی و مساعدت مردم و مشارکت اجتماعی وسیع بودیم.
وی در این خصوص گفت: البته مصادف شدن این ایام با تعطیلات عید نوروز و محدودیت های جاده ای و مسافرتی که در کشور اعمال شد؛ همگی دست به دست هم داد تا توفیق نسبی در مدیریت این بیماری در کشور حاصل شود.
وی گفت: در همین ماه های فروردین و اردیبهشت با مدیریت خوبی که در کشور اتفاق افتاد به میانگین مرگ کمتر از ۵۰ نفر هم در روز رسیدیم.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اظهار اینکه این وضعیت تا عید فطر تداوم یافت، گفت: با آغاز تعطیلات عید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه شاهد افزایش موج سفر ها و کاهش محدودیت ها در کشور بودیم و بدنبال آن بازگشایی مشاغل، صنوف و اماکن بدون رعایت مطلوب توصیه ها و پروتکل های بهداشتی، روندصعودی بیماری کرونا در کشور را موجب شد.
دکتر جهانپور یادآور شد: بازگشایی ها و رفع محدودیت ها لاجرم و ناگزیر بود تا چرخ اقتصادی کشور هم به حرکت در بیاید.
وی اضافه کرد: اتفاق مهمی که بعد از بازگشایی افتاد، عادی پنداری کرونا در کشور و تصور غلطی بود که این بیماری کنترل و مهار شده است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: این عادی پنداری نتیجه اش را در سیر صعودی کرونا بدوا در استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نشان داد و تعداد مبتلایان در این استان ها به طرز چشمگیری افزایش یافت.
دکتر جهانپور با اشاره به اینکه در حال حاضر در میانه فصل دوم بیماری کرونا هستیم، گفت: ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز هستند و در بین این استان ها، وضعیت خراسان رضوی اکنون حادتر است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت هایش به پویش ملی “من ماسک می زنم” اشاره کرد و گفت: شروع این پویش از هفتم تیرماه با بیانات مقام معظم رهبری بود که بعد از توصیه های ایشان، اشتیاق بالایی در جامعه در استفاده از ماسک ایجاد شد.
دکتر جهانپور با بیان اینکه طبق قرائن و شواهد پزشکی، بیماری کرونا در ایران و جهان تا زمان نامعلومی ادامه دارد، گفت: برای تداوم مبارزه با این بیماری البته نیازمند حفظ روحیه و انگیزه کادر پزشکی هستیم.
وی در این خصوص گفت:  در نظر داریم در شهریور ماه و پاییز که روزهای بزرگداشت پزشکان و داروسازان و متعاقبا پرستاران هست؛ مراسم و بزرگداشت برای  فعالان این عرصه، در خلال پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت برگزار کنیم.
دکتر جهانپور در پایان گفت: تنها راهکار مبارزه با این بیماری، رعایت پروتکل های بهداشتی و اقدامات حفاظتی نظیر استفاده از ماسک است که طبق استنادات علمی تا ۷۵ درصد احتمال ابتلا را کاهش می دهد و البته توفیق آن منوط به رعایت همگانی است.
قبلی «
بعدی »

پزشک برتر سایت جامع برای معرفی پزشکان و خدمات سلامت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما