سلام برنامه نظافت در کرج

هر آنچه باید درباره صرع یا تشنج بدانید

تعریف اجمالی صرع یا تشنج

 

تشنج بطور خلاصه یعنی زوال ناگهانی هوشیاری؛ این بیماری در کودکان شایعتر از بزرگسالان است. شخصی که دچار تشنج می‌شود ممکن است به نظر برسد که برای چند ثانیه به یک فضا، بدون مفهوم خاصی خیره شده است. سپس، یک بازگشت سریع به سطح عادی هوشیاری وجود دارد. این نوع تشنج معمولاً منجر به آسیب جسمی نمی‌شود.

تشنج معمولاً با داروهای ضد تشنج قابل کنترل است. برخی از کودکانی که تشنج دارند، ممکن است نوع دیگری از تشنج نیز در آنها ایجاد شود. بسیاری از کودکانی که تشنج دارند در سنین نوجوانانی ممکن است تشنج آنها پیشرفت کند.

علائم تشنج

 

از نشانه‌های تشنج ساده خیره شدن بدون دلیل، خیره شدن ممکن است به دلیل افت توجه باشد که حدود ۱۰ ثانیه طول می‌کشد، اگرچه ممکن است تا ۲۰ ثانیه ادامه داشته باشد‌، بدون هیچ گونه سردرگمی، سردرد یا خواب آلودگی پس از آن. علائم و نشانه های تشنج شامل موارد زیر است:

 • توقف ناگهانی در حرکات بدن بدون افتادن
 • صدای حرکت لب‌ها
 • پرش پلک
 • حرکاتی مانند جویدن
 • مالش انگشت
 • ایجاد حرکات کوچک در هر دو دست

افراد پس از آن هیچ خاطره‌ای از این حادثه بیاد ندارند. بعضی از افراد روزانه چندین بار با این مشکل رو به رو می‌شوند که این امر در فعالیت‌های مدرسه یا فعالیت‌های روزانه آنها تداخل ایجاد می‌کند. ممکن است کودکان مدتی دچار تشنج باشند اما بزرگسالان اطراف آنها متوجه نشوند. زیرا تشنج یک فرایند بسیار کوتاه است. کاهش توانایی یادگیری کودک ممکن است اولین نشانه این اختلال باشد. معلمان ممکن است درباره ناتوانی کودک در توجه نکردن یا اینکه کودک غالباً در حال رویاپردازی است صحبت کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد.

با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

-اولین باری است که متوجه تشنج می‌شوید.

-در صورتی که نوع جدیدی از تشنج را تجربه کردید.

-و در صورت وجود تشنج علیرغم مصرف داروهای ضد تشنج.

 

با ۱۱۵ یا اورژانس تماس بگیرید اگر:

 • رفتارهای طولانی مدتی را بصورت خودکار که چند دقیقه تا چند ساعت به طول می‌انجامد؛ مشاهده می‌کنید – فعالیت‌هایی مانند خوردن غذا یا حرکت نا آگاهانه – یا سردرگمی و گیجی طولانی مدت و علائم احتمالی بیماری صرع پایدار.
 • پس از اینکه تشنج بیشتر از پنج دقیقه به طول انجامید.

 

علل بروز تشنج یا صرع

بسیاری از کودکان به نظر می‌رسد استعداد ژنتیکی برای تشنج دارند. به طورکلی، تشنج ناشی از تکانه‌های الکتریکی غیر طبیعی از سلول‌های عصبی (نورون‌ها) در مغز ایجاد می‌شود. سلول‌های عصبی مغز به طور معمول سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی را در سرتاسر سیناپس‌هایی که به آنها متصل می‌شوند، می‌فرستند. در افرادی که تشنج دارند، فعالیت الکتریکی معمول مغز تغییر می‌کند. در طول تشنج، این سیگنال‌های الکتریکی خود را بارها و بارها در یک الگوی سه ثانیه‌ای تکرار می‌کنند. در افرادی که تشنج دارند همچنین ممکن است سطح پیام رسانهای شیمیایی تغییر یافته باشند که به سلول‌های عصبی کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند (انتقال دهنده‌های عصبی).

علائم تشنج

علائم تشنج

عوامل خطر در بروز تشنج

برخی از موارد خاص در کودکانی که دچار تشنج هستند مشترک است، از جمله:

 • سن. تشنج بیشتر در سنین بین ۴ تا ۱۴ سال دیده می‌شود.
 • جنس. تشنج در دختران شایع تر است.
 • وجود عضوی در خانواده با بیماری تشنج. تقریبا نیمی از کودکان مبتلا به تشنج یکی از بستگان نزدیک شان نیز تشنج دارد.
عوارض تشنج یا صرع

در حالی که در بیشتر کودکان تشنج با افزایش سن بزرگتر می‌شود، اما:

 • برای جلوگیری از تشنج باید در طول زندگی از داروهای ضد تشنج استفاده کنید.
 • ممکن است سرانجام دچار تشنج کامل مانند: تشنج عمومی تونیک – کلونیک شوید.

 

سایر عوارض می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات یادگیری
 • مشکلات رفتاری
 • انزوای اجتماعی

 

تشخیص بیماری تشنج با صرع

پزشک از شما درخواست می‌کند که توضیحات دقیقی درباره تشنج خود ارائه دهید و معاینه جسمی انجام می‌دهد. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروانسفالوگرافی (EEG).این روش بدون درد، فعالیت امواج الکتریکی در مغز را اندازه گیری می‌کند. امواج مغزی از طریق الکترودهای کوچک متصل به پوست سر با چسب یا پوشش قابل ارتجاع به دستگاه EEG منتقل می‌شوند.تنفس سریع (hyperventilation) در طی یک مطالعه EEG می‌تواند باعث تشنج شود. در طول تشنج، الگوی موجود در EEG با الگوی طبیعی متفاوت است.

اسکن مغزی. در صورت وجود تشنج، مطالعات تصویربرداری از مغز مانند تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) طبیعی خواهد بود. اما آزمایشاتی مانند MRI می‌تواند تصاویر دقیقی از مغز ایجاد کند که می‌تواند به رد مشکلات دیگر مانند سکته مغزی یا تومور مغزی کمک کند. از آنجا که کودک شما باید به مدت طولانی ثابت نگه داشته شود، در مورد استفاده احتمالی از آرام بخش با پزشک خود صحبت کنید.

درمان بیماری تشنج یا صرع

به احتمال زیاد پزشک شما با کمترین دوز داروهای ضد تشنج ممکن کار را شروع می‌کند و مقدار لازم را برای کنترل تشنج افزایش می‌دهد. کودکان ممکن است تحت نظر پزشک بتوانند داروهای ضد تشنج را پس از دو سال بدون بروز هیچ نوع تشنجی کاهش دهند.

درمان صرع

داروهای تجویز شده برای تشنج شامل موارد زیر است:

اتوسوکسیمید (زارونتین) /Ethosuximide Zarontin

این دارویی است که اکثر پزشکان برای تشنج از آن شروع می‌کنند. در بیشتر موارد، تشنج به خوبی به این دارو پاسخ می‌دهد. عوارض جانبی احتمالی آن شامل: تهوع، استفراغ، خواب آلودگی، مشکل در خواب، بیش فعالی است.

والپروئیک اسید (دپاکن)/ Valproic acid (Depakene)

دخترانی که همچنان در بزرگسالی نیز به دارو احتیاج دارند، باید با پزشکان خود درباره خطرات احتمالی اسید والپروئیک اسید صحبت کنند. اسید والپروئیک با خطر ایجاد نقص هنگام تولد در نوزادان همراه است و پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند از مصرف آن در دوران بارداری یا در حین تلاش برای بارداری استفاده نکنند. پزشکان ممکن است استفاده از والپروئیک اسید را در کودکانی که هم تشنج و هم تشنج همراه با غش(تونیک-کلونیک) دارند توصیه کنند.

 

لاموتریژین/  Lamotrigine (Lamictal)

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که این دارو نسبت به اتوزوکسیمید یا اسید والپروئیک تاثیر کمتری دارد اما اثرات جانبی کمتری نیز دارد. عوارض جانبی آن ممکن است شامل بثورات و حالت تهوع باشد.

 

سبک زندگی و داروهای خانگی
رژیم درمانی

پیروی از رژیم غذایی پر چربی و کربوهیدرات‌های کم، معروف به رژیم کتوژنیک، می‌تواند کنترل تشنج را بهبود بخشد. این رژیم تنها در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که داروهای سنتی نتوانند تشنج را کنترل کنند.

حفظ این رژیم آسان نیست، اما در کاهش تشنج برای برخی از افراد موفق است. تغییراتی که رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات می تواند داشته باشد مانند شاخص گلیسمی و رژیم‌های غذایی اصلاح شده اتکین (رژیم پروتئین بالا و کربوهیدرات کم)، هرچند که کمتر موثر هستند اما به اندازه رژیم کتوژنیک محدود کننده نیستند و همچنین می‌توانند فوایدی داشته باشند.

سایر گزینه‌های موثر

در اینجا اقدامات دیگری که ممکن است برای کمک به کنترل تشنج انجام دهید آورده شده است:

داروهایتان را به درستی مصرف کنید. دوز دارو را قبل از صحبت با پزشک تغییر ندهید. اگر احساس می‌کنید داروی شما باید تغییر کند، در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

خواب کافی داشته باشید. کمبود خواب می‌تواند باعث تشنج شود. حتما هر شب استراحت کافی داشته باشید.

یک دستبند هشدار پزشکی بپوشید. این امر به پرسنل اورژانس کمک خواهد کرد که اگر تشنج دیگری دارید، با شما رفتار صحیح را داشته باشند.

از پزشک خود در مورد محدودیت‌های رانندگی یا تفریحی سؤال کنید. شخصی که دارای اختلال تشنج است قبل از اینکه بتواند رانندگی کند، باید برای مدت زمان معقول بدون تشنج (فواصل زمانی در افراد مختلف متفاوت است)داشته باشد. حمام و شنا نکنید مگر اینکه شخص دیگری در نزدیکی شما باشد تا در صورت نیاز به شما کمک کند.

 

مقابله با بیماری و پشتیبانی از بیماران

اگر با اختلال تشنج زندگی می‌کنید، ممکن است نسبت به آنچه در آینده شما رخ خواهد داد، احساس اضطراب یا استرس داشته باشید. استرس می‌تواند بر سلامت روانی شما تأثیر بگذارد، بنابراین مهم است که در مورد احساسات خود با پزشک خود صحبت کنید و به دنبال منابعی برای کمک باشید.

 

در خانه

اعضای خانواده شما می‌توانند پشتیبانی بسیار ضروری را ارائه دهند. آنچه در مورد اختلال تشنج می‌دانید به آنها بگویید. به آنها اطلاع دهید که می‌توانند از شما سؤال بپرسند و در مورد نگرانی‌هایشان برای گفتگو با شما آزاد باشند. با به اشتراک گذاشتن مطالب آموزشی یا منابعی که پزشک به شما داده است به آنها کمک کنید که شرایط را درک کنند.

 

درمدرسه

با معلمان و مربیان فرزند خود در مورد اختلال تشنج فرزندتان و چگونگی تأثیر آن بر فرزندتان در مدرسه صحبت کنید. در صورت بروز تشنج در مدرسه، درباره آنچه کودک شما ممکن است به آنها نیاز داشته باشد صحبت کنید.

شما تنها نیستید…

به یاد داشته باشید، لازم نیست که در خانه تنها باشید. با خانواده و دوستان بیرون بروید. از درخواست کمک نترسید. داشتن سیستم پشتیبانی قوی برای زندگی با هر شرایط پزشکی بسیار مهم است.

 

برای ملاقات با پزشک آماده شوید.

احتمالاً با دیدن پزشک خانواده یا پزشک عمومی شروع می‌کنید. با این وجود، احتمالاً شما به پزشکی که در مورد اختلالات سیستم عصبی (عصب شناسی) تخصص دارد، ارجاع داده می‌شوید.

قبلی «
بعدی »

پزشک برتر سایت جامع برای معرفی پزشکان و خدمات سلامت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

دانلود اپلیکیشن اندروید

درگاه پرداخت