سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: ویروس جدید پشت دروازه های کشور است

دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  در همایش بررسی آخرین وضعیت طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید۱۹ به شیوه محله و خانواده محور (طرح سردار شهید سلیمانی) که با حضور وزیر بهداشت و حضور مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و فرمانده‌هان سپاه برگزار شد، ضمن تشکر از استانداران و فرماندهان سپاه پاسداران برای همکاری با وزارت بهداشت جهت کنترل شیوع کرونا در کشور با تاکید براینکه باید بدانیم اکنون در میدان جنگ حضور داریم، اظهار کرد: با نگاه به الگوی بیماری در دنیا و کشور متوجه خواهیم شد که فراز و فرودهای ویروس برای ما درس های مختلفی دارد.
وی با بیان اینکه ما در اردیبهشت ماه به یک آرامش نسبی در کنترل بیماری رسیدیم اما بلافاصله با موج سهمگین ویروس مواجه شدیم که تلفات بسیاری به همراه  داشت، گفت:  براساس برآورد بدست آمده اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیتها اجرا نمی شد، شاهد ۵۰ هزار بستری بیشتر و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتر بودیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به این موضوع که اگر کوچکترین غفلتی در خصوص رعایت پروتکل ها داشته باشیم پیک بعدی بیماری بهمن ماه خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه خواهد داشت، مطرح کرد: رفتار ویروس قابل پیش بینی نیست و اکنون جهش فوق العاده ای پیدا کرده است.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه میلیون ها نفر در آستانه سال نو میلادی در انگلیس  درگیر ویروس جدید شده اند، گفت: ویروس جدید پشت دروازه های کشور است به همین جهت همواره باید آماده بوده و باید مرزها را بسیار قوی کنترل کنیم  و برنامه ریزی های لازم را برای زمانی که  قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرد، داشته باشیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کووید ۱۹ تقریبا در حال از بین رفتن است و ویروس انگلیسی در حال جایگزین شدن است.  از ۳۰ شهریور این ویروس در انگلستان شیوع پیدا کرد اما متاسفانه به درستی اطلاع رسانی نشد و در هفته سوم آذر ماه که تعداد مبتلایان به هزار و ۱۰۸ مورد رسید اطلاع رسانی شد؛ در نیجریه  و آفریقای جنوبی هم موتاسیون جدید اتفاق افتاده است اما این حجم از موتاسیون در ویروسی که آر ان ای بوده، بسیار عجیب و نشان دهنده این است که ویروس قابل پیش بینی نیست.
وی تصریح کرد: در صورت بروز ویروس جدید باید مجموعه اقداماتی که اکنون در طرح شهید سلیمانی در حال اجرا است را ادامه دهیم. بیماریابی زودرس، ایزوله و رصد اطرافیان بیمار سه کار اصلی هستند که هرگز نباید فراموش شوند.
دکتر رئیسی با تاکید برای اینکه ما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم، یادآور شد: در ارتباط با تعداد تست هیچ کمبودی نداریم؛ تاکنون حدود ۸۰۰ هزار تست توزیع شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تست هم داریم که در صورت نیاز دانشگاه ها توزیع خواهیم کرد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت به ویژگی های طرح شهید سلیمانی نسبت به دیگر طرح هایی که  در دنیا و کشور در حال اجرا هستند اشاره و عنوان کرد: ما در این طرح به سمت بیمار یابی فعال حرکت کرده ایم. از آنجایی که با توجه به گستردگی و پراکندگی کشور امکان رصد سراسری وجود ندارد طرح را محله محور اجرا کردیم.
وی توضیح داد: در این طرح جمعیت ۱۲ تا ۲۵هزار نفر درنظر گرفته شد به این معنا که مبتلایان  در منطقه ۲۵هزار نفری رصد و وضعیت بیماری آنها پیگیری می شود.
دکتر رئیسی با بیان اینکه سه حوزه مراقبت، نظارت و حمایت را در این طرح درنظر گرفته ایم، مطرح کرد: در بخش حمایت طرح از خانواده های نیازمندی که به کرونا مبتلا  و ایزوله شده اند و یا کسبه ای که به دلیل محدودیت های اجرایی  با مشکل اقتصادی مواجه شده بوند، پشتیبانی خواهد شد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان با اشاره به همکاری مطلوب سپاه و فرماندار برای کنترل ویروس کرونا در استان گیلان، خاطر نشان کرد: همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا چنانچه ویروس جهش یافته به کشور راه یافت سریعا مبتلایان را شناسایی کرده و آنها را ایزوله  کنیم تا زنجیره ابتلا قطع شود، چرا که اگر اقدام نشود ویروس جهش یافته جایگزین ویروس قبلی شده و میزان ابتلا را بسیار زیاد افزایش خواهد داد.
قبلی «
بعدی »

پزشک برتر سایت جامع برای معرفی پزشکان و خدمات سلامت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما