سلام برنامه نظافت در کرج
  • صفحه خانگی
  • >
  • مجله سلامت
  • >
  • پایان فعالیت روزانه مشاغل و صنوف در تهران و مراکز استانها از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر ساعت ۱۸ خواهد بود

پایان فعالیت روزانه مشاغل و صنوف در تهران و مراکز استانها از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر ساعت ۱۸ خواهد بود

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی امروز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهارداشت: تصمیم کشور ما در هر شرایطی که باشد، همیشه روشن بوده و ملت ما تا  سرفرود آوردن طرف مقابل در برابر قانون و مقررات به مقاومت و صبوری خود ادامه می‌دهد.

دکتر روحانی  ابراز امیدواری کرد: شرایط به گونه‌ای باشد که تحریم‌کنندگان متوجه شده باشند که راهشان، راه نادرست و ناصحیحی بوده و به هیچ عنوان به اهداف‌شان دست نخواهند یافت.

رییس جمهور همچنین به مشکلات فراوان مردم عزیز و بزرگوار در روند مبارزه بیش از هشت ماهه با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تنها با همکاری مردم و رعایت دقیق همه دستورالعمل های بهداشتی می توانیم شاهد یک آرامش بیشتر در جامعه در مبارزه با کرونا باشیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه اجرای دقیق‌تر و شدیدتر پروتکل‌های بهداشتی نیاز به تمهیدات خاصی دارد، افزود: مسأله این است که اگر چه تأمین سلامت مردم اولویت اول و اساسی دولت است، اما در کنار آن تأمین معیشت و اداره امور فرهنگی و اجتماعی نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید زنجیروار و بهم‌پیوسته باشد، اظهار داشت: درست است که ماسک زدن بسیار مهم است، اما تنها اکتفا به استفاده از ماسک کافی نیست و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و پرهیز از اجتماعات و اجرای سایر مقررات بهداشتی نیز به اندازه استفاده از ماسک ضروری و لازم است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از جدی‌ترین مشکلات در زمینه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی اجتماعات و دورهمی های خانوادگی بویژه با شروع فصل سرما است، تصریح کرد: در جلسه امروز مقرر شد، قرارگاه مقابله با کرونا، بررسی‌های لازم را انجام دهد تا چنانچه نیاز به مقررات جدیدی برای رعایت در زمینه اجتماعات خانوادگی مورد نیاز بود، تهیه و به جلسه آینده ستاد مقابله با کرونا ارایه شود.

رئیس جمهور یادآور شد: با فرا رسیدن فصل سرما به طور طبیعی حضور مردم در فضاهای در بسته و سرپوشیده بیشتر می‌شود که به طور طبیعی تهویه مناسب این فضاها سخت است و لذا ضرورت دارد مردم تا حد امکان از اجتماع در فضاهای سرپوشیده پرهیز کنند و چنانچه ناچار به حضور در چنین مکان‌هایی بودند، زمان حضورشان را هر چه بیشتر کوتاه کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه آزادی انتخاب محل سکونت و رفت و آمد جزو حقوق اساسی و شهروندی همه مردم است، اظهارداشت: این دسته از حقوق شهروندی مردم به هیچ وجه نباید ناقض حقوق عمومی و سلامت اجتماعی جامعه باشد چرا که نقض نکردن معیارهای سلامت اجتماعی جزو تکالیف عمومی و شهروندی است که باید در کنار حقوق عمومی و شهروندی به شکل توأمان رعایت و تأمین شود.

رئیس جمهور اضافه کرد: همه تلاش ما این است که در کنار تأمین سلامت مردم ملاحظات گردش چرخ تولید و تأمین معیشت مردم نیز لحاظ شود تا مردم بتوانند در کنار تلاش برای تأمین معاش خود سلامت خود و دیگران را نیز حفظ کنند که این بزرگترین کمک ما به کادر درمانی کشور خواهد بود.

دکتر روحانی مواجهه مردم در برابر شیوع کرونا را موضوعی سهل و در عین حال ممتنع توصیف و تصریح کرد: مقابله با شیوع کرونا در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، موضوعی سهل، اما در صورت بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و درگیر بیماری شدن برای آحاد جامعه کادر درمانی و کلیت کشور موضوعی ممتنع و سخت خواهد بود، لذا برای عبور از این شرایط دولت به همکاری و هم‌افزایی همگانی نیاز دارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در جلسه امروز تصمیم گرفته شد که از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر به غیر از کسب و کارهایی که مربوط به تأمین مواد غذایی و دارویی مردم هستند، ساعت پایان کار بقیه  مشاغل ۶ عصر باشد که این محدودیت‌ها اگر چه ممکن است سختی‌هایی ایجاد کند، اما قطعاً می‌تواند به جلوگیری از انتقال سریع و راحت بیماری کمک کند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم عزیز و بزرگوار ۸.۵ ماه است که با این بیماری و ویروس و مشکلات فراوانی مواجه شدند مخصوصاً در موج سوم که همه‌گیری بیشتر و ابتلاء هم شدیدتر بود البته در همه دنیا تقریباً چنین شرایطی را داشتیم.

امیدواریم با همکاری یکدیگر و چارچوب‌هایی که ستاد مصوب می‌کند و همه مواردی که قرارگاه برای اجرای آنها تلاش می‌کند، به تدریج شاهد کاهش این شرایط باشیم. یعنی همانطوری که مردم مراعات خودشان را بالاتر می‌برند و موارد ضروری را هم ستاد تصویب می‌کند، شاهد آرامش بیشتری در جامعه باشیم.

مردم در طول ۳ سال گذشته با تروریسم اقتصادی مواجه بودند و در این زمینه مقاومت، صبر و ایستادگی شایان توجه و بی‌نظیری را از خودشان نشان دادند. تصمیم کشور ما در هر شرایطی که باشد، همیشه روشن بوده است.

ملت ایران مقاومت و صبوری خودش را ادامه می‌دهد تا طرف مقابل در برابر قانون و مقررات سر فرود بیاورد و امیدواریم شرایط به گونه‌ای باشد که تحریم‌کنندگان متوجه شده باشند که راهشان، نادرست و ناصحیح بوده و به هیچ عنوان به اهداف‌شان دست نخواهند یافت و تجربه ۳ سال گذشته برایشان درسی باشد که ان‌شاء الله دولت آینده آمریکا در برابر قانون و مقررات تسلیم باشد و به همه تعهدات خودش برگردد و مردم عزیز ما هم پاداش صبر، مقاومت و ایستادگی خودشان را لمس کنند و ببینند.

در زمینه کووید ۱۹ با توجه به موج جدید و شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم، هم در این جلسه و هم در جلسه گذشته به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای دقیق‌تر و شدیدتر پروتکل‌های بهداشتی، نیاز داریم که تمهیدات بیشتری را مدنظر قرار دهیم.

موضوع کرونا، تنها موضوع سلامت نیست. مسأله سلامت مردم مهم‌ترین مسأله است اما معیشت و فرهنگ جامعه همه اینها تحت تأثیر است و باید مراعات زنجیره‌واری را انجام دهیم. یعنی مراعات یکی از پروتکل‌ها ما را به مقصد نمی‌رساند. ماسک زدن بسیار حائز اهمیت است و پروتکل مهمی است اما در عین حال تنها اکتفا به ماسک نمی‌تواند ما را به نتیجه نهایی برساند.

نیاز داریم به اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی را هم مورد مراعات قرار دهیم و برای اینکه اجتماعات کاهش پیدا کند و فاصله فیزیکی بیشتر شود، تنها با قانون و مقررات حتماً به نتیجه نهایی نمی‌رسیم و باید مردم عزیز ما را در این زمینه یاری کنند.

الان مشکلی که با آن مواجه هستیم اجتماعات خانوادگی و دورهمی‌ها است. مخصوصاً فصل زمستان هم در سنت ایرانی معمول‌تر است. شب‌ها طولانی‌تر است و این اجتماعات، اجتماعات بیشتری است و به همین دلیل در این زمینه به قرارگاه گفتیم بررسی‌هایی را این هفته انجام دهد و اگر مقرراتی لازم است برای هفته بعد در این جلسه تصویب کنیم.

در این جلسه مطرح شد که فضاهای سرپوشیده با توجه به شرایط تهویه‌ای که وجود دارد، می‌تواند مشکل‌آفرین باشد، بنابراین، زمستان غیر از آنفلوآنزا و سرماخوردگی این مشکل را ایجاد می‌کند که مردم ناچارند در فضاسازی در بسته قرار بگیرند و فضاهای بسته مشکلاتی را ایجاد می‌کند و به همین دلیل در فضاهای بسته باید پروتکل‌ها را دقیق‌تر مراعات کنیم و زمان اجتماعات را در فضای بسته کوتاه کنیم.

در این جلسه هم توضیحات خوبی در این زمینه داده شد که ادامه جلسات و طولانی‌شدن چه مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند.

مردم صاحب حقوقی هستند. همان حقوق شهروندی که برمبنای آن، رفت و آمد مردم، آزاد است. بر مبنای حقوق شهروندی مردم درانتخاب محل سکونت، کوتاه‌مدت یا بلندمدت آزاد هستند. بر مبنای حقوق شهروندی حضور در جامعه و اجتماعات برای مردم آزاد است اما برای این حقوق یک قیدی وجود دارد اینکه به یک حق خیلی مهم یعنی سلامت مردم و جامعه لطمه نزند.

بنابراین در حقوق شهروندی باید به این اصل بنیادی توجه کنیم. حفظ سلامت جامعه و بقیه مردم به عنوان مهم ترین اصلی است که می‌تواند مادر ماده قانونی و حقوق در این زمینه باشد و همه باید آن را مراعات کنیم.

همانطور که حقوق شهروندی حق مردم است، مسئولیت‌ها و تکالیف شهروندی هم مسئولیت همه است. این نیست که تنها حقوق شهروندی باشد اما تکالیف شهروندی و مسئولیت‌های اجتماعی نباشد، بنابراین در این زمینه باید به مسایل دینی‌، اخلاقی و انسانی‌مان در مسأله کرونا مراعات بیشتری را انجام دهیم.

تمام تلاش ما این است که تولید بتواند مسیر خودش را ادامه دهد و معیشت مردم دچار مشکل نشود، اما سلامت مردم هم تأمین شود. تلاش ما در تصمیمات حول همه این محورها گردش می‌کند.

برای اینکه بتوانیم جهادگران عرصه سلامت که امروز در خط مقدم هستند را پشتیبانی کنیم، مراعات پروتکل‌ها پشتیبانی جهادگران نظام درمان است که در خط مقدم هستند. هر چقدر مراعات کنیم آنها فرصت بیشتری پیدا می‌کنند. بیمارستان‌ها شرایط مناسب‌تری پیدا می‌کنند. در واقع موضوع کرونا موضوع سهل و ممتنع است. با مراعات حداقل‌هایی همچون ماسک، فاصله‌گذاری و بهداشت لازم می توانیم از این کرونا عبور کنیم و هم خدای ناکرده با مراعات نکردن و بی‌اعتنایی به پروتکل‌ها می‌توان، مشکلی ایجاد شود که نجات از آن بسیار سخت و ممتنع باشد.

بنابراین چاره‌ای نداریم که ارتباطات اجتماعی را از چهره به چهره به ارتباطات الکترونیکی و فضای مجازی منتقل کنیم. در حوزه ارتباطات چه مسایلی که مربوط به مشورت‌ها و تصمیمات و اقدامات اداری است و چه مربوط به مسایل تولید و مسایل معیشت است را تا جایی که می‌توانیم باید مسیر را در فضای مجازی ببریم تا از این شرایط بتوانیم عبور کنیم.

برای عبور از این شرایط، امروز دولت نیازمند حمایت همه ارگان‌ها است، نیروهای مسلح، هیئات، مردم، بسیج، همه اینها باید پای کار بیایند همدیگر را کمک و یاری کنیم تا بتوانیم از این مسأله عبور کنیم.

آمار امروز، آمار مطلوب نیست، اما همه متخصصین می‌گویند با مواردی که در مراکز استان‌ها و شهرهایی که بیشتر در خطر بودند(۴۳ شهرستان و بعد در ۴۶ شهرستان) مورد توجه قرار گرفته، می‌توانیم در هفته‌های آینده آثار مثبت را شاهد باشیم و در عین حال ممکن است نیازمند محدودیت‌های بیشتری باشیم که آن محدودیت‌ها را هم باید مورد توجه قرار دهیم.

محدودیت مهمی که امروز در جلسه تصویب شد، مربوط است به فعالیت کسب و کار در غیر از موارد ضروری و بخش اول که مانند مواد غذایی و داروخانه‌ها که آزاد هستند برای بخش دوم، سوم و چهارم، از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر به مدت یک ماه باید پایان کار این مشاغل، ۶ بعد از ظهر برای تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیتی باشد که ستادهای استانی در زمینه آن شهرها تصمیم می‌گیرند.

گرچه این محدودیت‌ها برای مردم سختی‌هایی را ایجاد می‌کند اما امیدواریم همدیگر را یاری و کمک کنیم تا بتوانیم از انتقال سریع این بیماری جلوگیری کنیم. موارد دیگری هم هست که قرار شده قرارگاه بررسی کند تا هفته بعد در دستور جلسه مورد بررسی قرار دهیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

قبلی «
بعدی »

پزشک برتر سایت جامع برای معرفی پزشکان و خدمات سلامت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

دانلود اپلیکیشن اندروید

درگاه پرداخت