اگر خواب بهتری می‌خواهید؛ قبل از خواب دوش بگیرید.

خواب بهتری می خواهید؟ مطالعات نشان می دهد که حمام گرم یا دوش گرفتن ۱-۲ ساعت قبل از خواب را امتحان کنید.

آیا شما هم هر شب سخت تلاش می‌کنید تا یک خواب خوب داشته باشید؟ آیا احساس می‌کنید خواب کافی ندارید و در طول روز احساس خواب آلودگی می‌کنید؟ شما تنها نیستید.

آکادمی پزشکی خواب آمریکا نشان داده است که یک نفر از هر سه بزرگسال آمریکایی دارای علائم بی خوابی است. اطلاعات نشان می‌دهد، هر سال حدود ۱۰۰۰۰۰ تصادف مربوط به رانندگی در حال خواب آلودگی اتفاق می افتد که منجر به ۱٫۵۵۰ مرگ و ۷۱۰۰۰ نفر زخمی می‌شود. انستیتوی پزشکی گزارش داد که: اثرات طولانی مدت کمبود خواب می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی مانند فشار خون، دیابت، حمله قلبی، سکته مغزی و افسردگی ایجاد کند.

بسیاری از افراد، از داروهایی که بدون نسخه در دسترس هستند یا وسایل کمکی برای خواب استفاده می‌کنند. اما آیا راهی وجود دارد که سریعتر بخوابیم و بدون دارو خواب بهتری داشته باشیم؟

شهاب حقایق پژوهشگر خواب و دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه تگزاس؛ در مطالعه‌ای که اخیراً با همکاری مرکز علوم بهداشت UT در هوستون و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی منتشر شده است، به همراه همکارانش نشان داد که یک حمام گرم یا دوش گرفتن یک تا دو ساعت قبل از خواب می‌تواند خواب شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

 

حمام گرم، بدن خنک

مانند خیلی از افراد، او نیز مشکل خواب داشت. او تلاش می کرد که بخوابد اما نیمه شب از خواب بیدار می‌شد، بی قرار بود و اصلا  احساس آرامش نمی‌کرد. همچنین وی هیچ برنامه خواب منظمی نداشت. بعد از اینکه به جستجوی  و بررسی داده‌ها پرداخت، به این نتیجه رسید که تعداد افرادی که از خواب خوب محروم شده اند بسیار بالاست. به همین دلیل او به انجام مطالعه‌ای که روش‌های غیر دارویی را برای کمک به بهبود خواب علاقه مند شد. او و تیمش بیش از ۵۰۰۰ مطالعه در مورد حمام و خواب را مرور کردند. هفده مورد از این مطالعات معیارهای مطالعه آنها را براورد می کرد تا  آنها بتوانند تأثیر حمام گرم یا دوش گرفتن را بر خواب افراد کشف کنند.

شهاب می‌گوید: “ما از یک روش آماری برای ترکیب داده‌ها از مطالعات متعدد و یافتن بهترین زمان برای حمام کردن استفاده کردیم. ما دریافتیم که یک حمام گرم، در حدود ۴۰-۴۲ درجه سانتی گراد، به مدت ۱۰ دقیقه می‌تواند به طور قابل توجهی کارایی خواب را بهبود بخشد. به عبارت دیگر، یک حمام گرم باعث شده که در مقایسه با خواب معمولی و بدون استحمام، بیشتر به خواب عمیق بروید و یا راحت تر بخوابید. با انجام برنامه ریزی برای یک حمام گرم یک تا دو ساعت قبل از خواب، می توانید سرعت خوابیدن خود را نیز حدود ۳۶٪ بهبود بخشید. ما همچنین طبق گزارش فهمیدیم که افراد بعد از حمام احساس آرامش بیشتری می کنند و در بسیاری از افراد خواب شبانه بعد از حمام گرم یا دوش، در اکثر مطالعات بهبود یافته بود.”

 

چرا حمام گرم یا دوش کمک کننده است؟

بله علمی پشت این قضیه وجود دارد. دمای بدن ما طی ۲۴ ساعت شبانه روز ثابت نیست. در صبح و عصر دمای بدن بالاتر است و در طول شب کمترین میزان را دارد. برای شروع خواب خوب، باید دمای بدن کاهش یابد. هنگامی که ما حمام گرم یا دوش می‌گیریم، بدن مقدار زیادی جریان خون را به سطح بدن، به خصوص دست‌ها و پاها می رساند. این جریان خون گرما را از داخل بدن به سطح بدن می‌رساند و گرما را به محیط انتقال می‌دهد و باعث افت دمای بدن می شود. بنابراین، اگر در زمان بیولوژیکی مناسب یعنی یک تا دو ساعت قبل از خواب، حمام / دوش بگیرید، به فرایند های طبیعی شبانه روزی بدن شما کمک می‌کند و خواب شما را بهبود می بخشد. به عنوان گام بعدی، ما اکنون در تلاشیم تا بتوانیم یک سیستم تختخواب تجاری و با دوام را با فناوری جدیدی طراحی کنیم که اثر حمام گرم را تقلید می‌کند که در واقع نمایی از تخت خواب‌های آینده است!

 

قبلی «
بعدی »

پزشک برتر سایت جامع برای معرفی پزشکان و خدمات سلامت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما